SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
ZNAJDŹ NAS
Adwokat Bolesławiec – biuro odszkodowań

 

Jako kancelaria prawna z dużym doświadczeniem zawodowym i wyspecjalizowaną kadrą pracowniczą, pragniemy dzielić się z Państwem swoją wiedzą z zakresu kluczowych aspektów pomocy prawnej. Poniżej udzielamy kompleksowych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, tworząc użyteczny i dopasowany do potrzeb naszych klientów dział poradnikowy. Prezentujemy Państwu wartościowe opinie i porady z obszaru prawa cywilnego, spadkowego czy rodzinnego i opiekuńczego, aby przybliżyć perspektywy naszej działalności oraz podstawowe zagadnienia prawne.

 

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na Państwa najczęstsze pytania:

 

 

Czy można zwiększyć kwotę zasądzonych alimentów?

 

Alimenty mogą ulegać podwyższeniu względem kwoty zasądzonej dotychczas wyrokiem, jeśli ich suma przestaje być odpowiednia dla potrzeb osoby uprawnionej.

Radca prawny pomoże rozstrzygnąć, czy dana sytuacja jest podstawą do wnioskowania o zwiększenie kwoty alimentów. Są ku temu zazwyczaj dwa rodzaje wskazań: gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów podniosła swoją jakość życia (np. dostała wyższe wynagrodzenie bądź otrzymała lepszą pracę) bądź, gdy zwiększają się potrzeby osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów (np. dziecko wymaga stałego podawania leków, musi być dowożone do szkoły czy uczestniczy w zajęciach dodatkowych).

Adekwatnie pomoc prawna jest świadczona przez naszą kancelarię, gdy zachodzi zasadność obniżenia alimentów – np. w sytuacji, gdy dziecko zakończy przewlekłe leczenie albo osoba płacąca alimenty straci pracę czy zachoruje.

 

 

 

 

 

Jaka jest wysokość zachowku?

 

Wysokość zachowku standardowo wynosi połowę sumy udziału spadkowego, która jest przeznaczona dla spadkobiercy w sytuacji dziedziczenia ustawowego. Jednakże każdy radca prawny zauważa dwa odstępstwa od tej reguły, w których wysokość zachowku wynosi 2/3 wartości spadku. Następuje to w przypadku, gdy uprawniony posiada stwierdzoną stałą niezdolność do pracy bądź jest małoletnim zstępnym.

 

Czy skuteczny testament można tylko sporządzić przed notariuszem?

 

Pomoc prawna w zakresie sporządzania testamentu jest nieoceniona i pozwala uniknąć błędów, jednakże testament ważny w świetle prawa można sporządzić samodzielnie. Niezbędne jest zachowanie w nim kilku istotnych elementów, w tym:

  • daty i miejsca jego sporządzenia;
  • nagłówka tytułującego dokument;
  • własnoręcznego podpisu.

Taki sporządzony samodzielnie dokument powinien napisany ręcznie w sposób czytelny – przez spadkodawcę. W innym przypadku niezbędna jest wizyta u notariusza. 

ZOSTAŁEŚ POSZKODOWANY?
Chętnie Ci Pomożemy !
Email:
Imię i Nazwisko:
Opis Zdarzenia oraz numer tel: